بسم الله الرحمن الرحیم

نماز متسحبی:

1.نماز های متسحبی به شکل دو رکعتی خوانده می شوند بجز نماز وتر در نماز شب که یک رکعت است

و نماز اعرابی که به یک دو رکعتی و دو چهار رکعتی است

2.در نماز مستحبی غیر از چند نماز خواندن سوره واجب نیست

3.نماز مستحبی را می شود در حال راه رفتن و سواری خواند و در این وضعیت لازم نیست رو به قبله

باشی

4.نماز های نافله: نافله صبح قبل از نماز صبح و دو رکعت - نافله ظهر قبل از نماز ظهر و هشت رکعت-

نافله عصر قبل از نماز عصر و هشت رکعت - نافله مغرب بعد از نماز مغرب و چهار رکعت -نافله عشا

بعد از نماز عشا و دو رکعت - نافله شب که شامل هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و

یک رکعت نماز وتر می باشد و وقت آن از نیمه شب تا قبل از اذان صبح می باشد  ودر نماز شفع

خواندن سوره فلق و ناس خوب است و در نماز وتر سه  با توحید ویک بار ناس و فلق خوب است

و قنوت دارد که در آن 70 بار استغفر الله ربی و اتوب الیه و هفت بار بگو:

هذا مقام العائذ بک من النار و سیصد بار  بگو:العفو و بعد دعا برای مومنین و بعد بگو: رب اغفر

لی وارحمنی و تب علی انک اءنت التواب الغفور الرحیم

5.در زمان غفلت نماز مستحبی غفیله بخواند زمان غفلت میان مغرب و عشا می باشد در رکعت اول

بعد ازحمد بگو: وذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن اءن لن نقدر علیه فنادی فی ظلمات اءن لا اله الا اءنت

سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذالک ننجی المومنین و ذوالنون

(ذوالنون یعنی صاحب ماهی و منظور حضرت یونس است چون خشمگین رفت پنداشت هرگز برایش

تنگ نخواهیم گرفت )ودر رکعت دوم بعد از حمد بگو: و عنده مفاتیح الغیب لا یعلمها الا هو ویعلم ما فی

البر و البحر و ما تسقط من ورقة الا یعلمها و لا حبة فی ظلمات الاءرض و لا رطب ولا یابس الا فی

کتاب مبین - در قنوت هم بگو: اللهم انی اسئلک بفاتیح الغیب التی لا یعلمها الا انت ان تصلی علی

محمد و آل محمد و ان تفعل ( جاجت بخواه)و بعد بگو: اللهم انت ولی نعمتی و القادر علی طلبتی

تعلم حاجتی فاءسئلک بحق محمدو آله علیه و لما قضیتها لی

6.نماز هدیه به معصومین:هشت رکعت در روز جمعه که 4 تا را به حضرت رسول و 4 تا را به حضرت

فاطمه هدیه کند - در روز دو شنبه چهار رکعت به حضرت علی هدیه کند- هر روز هفته چهار رکعت را

به امامی هدیه کند تا در روز پنج شنبه که چهار رکعت به امام جعفر هدیه کند -در روز شنبه چهار

رکعت به حضرت امام موسی هدیه کند - پنج شنبه چهار رکعت به امام عصر هدیه کند و بین هر دو

رکعت بگو: اللهم انت السلام منک السلام .

7. نماز زیارت ائمه: حداقل دو رکعت است که ثواب آن را به معصومی که به زیارتش رفته ای هدیه می

کنی یعنی بعد از به حرم رفتن و سلام کردن به آن امام این نماز را می خوانی و بالای سر حضرت

بهتر است ولی اگر از راه دور می خواهی زیارت کنی باید نماز را قبل از خواند زیارت نامه بخوانی

8.نماز امیر المومنین: شش رکعت نماز به جا آور که دو رکعت هدیه به امیر المومنین شامل حمد و

الرحمن در رکعت اول و حمد و یس در رکعت دوم و چهار رکعت دیگر را به حضرت آدم و نوح تقدیم کن

9.نماز بعد از زیارت عاشورا: دو رکعت است

10. نماز جعفرطیار: خوب است که هر دو روز یک بار یا هر جمعه خوانده شود که چهار رکعت است

که در هر رکعت حمد وسوره راکه خواندی 15 بار بگو: سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله

اکبر (ده بار)  وهمین ذکر را ده بار در رکوع و و ده بار بعد از رکوع و ده بار در هر سجده و ده بار بین دو

سجده و ده بار بعد از سجده دوم

مستحب است که سوره زال در رکعت اول و سوره عادیات در رکعت دوم و سوره نصر در رکعت سوم

و توحید در رکعت چهارم خوانده شود وهمه رکعت حمد دارد

مستحب است که در آخرین سجده رکعت چهارم بعد از ده بار تسبیحات بگوید: یا من لبس الغز و

الوقار یا من تعطف بالمجد و تکرم به یا من لا ینبغی التسبیح الا له یا من احص کل شیی علمه یا

ذالنعمة و الطول یا ذالمن و الفضل یا ذالقدره والکرم اء سئلک بمعاقد العز من عرشک و منتهی الرحمة

بکتابک و باءسمک الاءعظم الاء علی و کلماتک التامات اءن تصلی علی محمد و آل محمد و افعل بی (

حاجت بخواه) این نماز باعث بخشش گناهان که حتی به اندازه برگ درختان باشد می شود

11. نماز حضرت سلیمان : ده رکعت است که در هر رکعت بعد از حمد سه سوره توحید و سه بار

کافرون را خوانده و بعد از هر دو رکعت بگو: لا اله الا الله وحده لا شریک له له الملک له الحمد یحیی و

یمیت و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شیی قدیر و بعد بگو: اللهم لا مانع لما اء عطیت و لا

معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجد منک الجد

12. نماز عید قدیر: دو رکعت که بعد از حمد ده مرتبه توحید وده مرتبه آیة الکرسی و ده مرتبه قدر

خواند شود ثواب این نماز صد هزار حج و صد هزار عمره است

13. نماز زفاق که دو رکعت است و شب عروسی باید عروس و داماد بخوانند

14.نماز انتخاب همسر: دو رکعت نماز بخوان و از الله طلب همسر مناسب کن

15.نماز لباس نو: اگر لباس نو پوشیدی دو رکعت نماز شامل آیة الکرسی و و حمد و تو حید و قدر که

بخوانی و بعد نماز بگویی لا حول و لا قوة الا بالله باعث می شود که در این جامه گناه نکنی و و به هر

نخی که باشد فرشته ای برایش تقدیس کند و به ا و ترحم شود

16 . نماز وحشت که در شب اول قر دو رکعت برای میت خوانده میشود که شامل حمد و آیة

الکرسی در رکعت اول ود حمدو ده مرتبه قدر در رکعت دوم است و بعد از نماز بگو: اللهم صل علی

محمخد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ( نام میت)

17. نماز اموات: هر شب برای فرزندو پدر ومادر د ورکعت نماز که سامل قدر و کوثر وحمد می باشد

18. نماز برای آمرزش گناهان که دو رکعت شامل 60 مرتبه توحید است

19.نماز دیدن پیامبر در خواب: دو رکعت بعد از نماز عشا و بعد از نماز صد بار بگو: بسم الله الرحمن

الرحیم یا نور النور یا مدبر الامور بلغ منی روح محمد و ارواح آل محمد تحیة وسلاما

20.نماز طلب باران( استسقا) : دو رکعت است که شامل حمد وتوحید در رکعت اول و پنج تکبیر و در

رکعت دوم چهار تکبیر ( مثل نماز عید فطر و عید قربان) و بعد از هر تکبیر در هر رکعت یک قنوت دارد

که طلب باران را در قنون بخواهیم مثلا اللهم رزقنا ماء فی السماء

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها